Ana içeriğe atla

YTÜ Akademik Yayın Teşvik Listesi (2023)

Sayın Öğretim Üye ve Yardımcıları,  

2023 yılı YTÜ Akademik Yayın Teşvik listesi, Scopus veri tabanı baz alınarak hazırlanmıştır. Makale adı, kurum içi yazar isimleri ve çeyreklik sınıflarının (Q1 ve Q2) kontrol edilerek, değişiklik önerilerinizin 09.02.2024 Cuma gününe kadar gönderilmesi gerekmektedir. 2023 yılı Akademik Yayın Teşvik Kontrol Listesi linki ve düzeltme talebi linki aşağıda yer almaktadır:    

Kontrol listesi linki : 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GHrTXagIeRq4ncTctKRTBTK6iCu01OaF/edit?usp=sharing&ouid=108408536885816718613&rtpof=true&sd=true

Düzeltme talebi linki:  

https://forms.gle/kgfRAKyAY7r7q3m78

Taleplerinizi oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda listelenmiştir. Taleplerinizi oluşturmadan önce veri tabanında sorunlu olan makaledeki Yazar İsmi, Kurum Adı ve Basım Yılı hususlarını kontrol etmenizi rica ederiz.  

Üniversitemize yapmış olduğunuz katkılar için teşekkür eder, başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz.  

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü  

 

 Taleplerinizi oluştururken, dikkat edilmesi gereken hususlar:   

1) Yayın listesi ve çeyreklik sınıfları doğrudan Scopus veri tabanından alınmaktadır. Bu sebeple, taleplerinizi oluştururken yalnızca Scopus veri tabanını referans göstermenizi rica ederiz. Dergi bilgileri için link:

https://www.scopus.com/sources.uri?zone=TopNavBar&origin=AuthorProfile 

2) Teşvik listesi, yalnızca Makale (Article) ve Derleme (Review) türü yayınları içermektedir.  

3) Scopus veri tabanına göre, Basım aşamasında (Article in Press) olan veya basım yılı 2022 veya 2024 olarak gözüken yayınlar listede mevcut değildir.  

4) Kurum adresi olarak (Affiliation), üniversitemizin adının verilmediği veya üniversite adının yanlış yazıldığı makaleler listede bulunmamaktadır. Yayınlarınızın puanlamaya katılabilmesi için, üniversite adının mutlaka “Yildiz Technical University” olarak girilmesi gerekmektedir.  

5) Daha önce birleştirme yapılmamış veya 2023 yılında otomatik olarak yeni oluşmuş Scopus ID’ler için, ilgili yazar tarafından Scopus websitesi üzerinden birleştirme (Request to Merge Authors) işlemi yapılması gerekmektedir.   

6) Mevcut yayın teşvik listesinin, diğer teşvik sistemlerine girmiş ve/veya girecek olduğunuz yayın verileri ve ayrıca diğer teşvik mekanizmaları ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.   

7) Teşvik miktarı hesaplanırken, diğer üniversiteler ve uluslararası etkileşimi arttırmak amacıyla aşağıda verilen eşitlik kullanılmıştır. (20 yazardan fazla olan makalelerde teşvik tutarı düşürülmektedir.) 

Teşvik tutarı = [Q1 veya Q2 Teşvik tutarı] / [Toplam yazar sayısı – Üniversite dışı yazar sayısı]