Ana içeriğe atla
Anasayfa

Mezunlar

Hayat Boyu Yıldızlı Olmaya Devam

YTÜ, Rektörlük şemsiyesi altında, Mezunlar Koordinatörlüğü ile yüzyıllık bir üniversitede eksik olan aidiyet duygusunun oluşturmak, mezunlarla iletişimi güçlendirilmek, kalıcı iş birlikleri sağlanmak ve "Yıldızlı olmak" kavramını güçlendirmek için "yildizlimezunlar" adı ile mezun platformu kurdu. Bu platform aracılığı ile mezunlar dönem arkadaşları ile iletişime geçebiliyor, üniversitede yapılan etkinliklerden haberdar oluyor ve etkinliklere katılabiliyor, eğitimi devam eden YTÜ'lere mentor olabiliyor, gerekli mecralarda kariyer ilanları yayınlayabiliyor, öğrenci kulüpleri ile fikir-bilgi-deneyim alışverişi yapabiliyor, fotoğraf ekleyip, kendi dönem arkadaşları ile albüm oluşturabiliyor ve network'unu geliştirebiliyor.

YTÜ, tarihini, bugününü ve geleceğini paylaşmanın göstergesi olduğu inancı ile kuruluş tarihi olan 1911'e ithafen her yıl 19 Kasım'da üniversitenin yaşı kadar üst düzey yönetici ile kampüste buluşma düzenliyor. Aslında yüz yüze yapılan bu etkinlik maalesef pandemi nedeniyle 2020'de online gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunlar Koordinatörlüğü, “Yıldızlar Buluşuyor” başlığıyla her mayıs ayında mezunları ve Yıldız Ailesi çalışanlarını kampüste aileleriyle bir araya getiriyor. Yapılan ilk etkinlikte 2000 kişiye yakın bir katılım sağlandı.

2000

“Yıldızlar Buluşuyor” Etkinliğine
Katılan Kişi Sayısı

55

Ramazan Bayramında Maddi Destek
Sağlanan Öğrenci Sayısı

 

YTÜMED’in gerçekleştirdiği diğer faaliyetler;

 • İhtiyaç sahibi ileri yaştaki hasta YTÜ mezununun sağlık giderleri karşılandı.
 • 2020 yılı için isme özel ajanda bastırıldı. Yıldızlı idari personele, Yıldızlı iş insanlarına, kamu yöneticilerine ve mezunlara dağıtıldı.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği, Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ve Fatih Belediyesi desteği ile 7-16 yaş aralığındaki Suriyeli çocukları Yıldız Teknik Üniversitesi mezunları ile eşleştirdi. Çocuklar yaratıcı yazarlık becerileri ile geliştirdikleri hikayeleri dijital oyun ile görselleştirip, animasyonlar hazırladı. Bu animasyonların online platformda yayınlanması için YTÜMED ve TÖMER iş birliğinde; İçişleri Bakanlığı Dernekler dairesi başkanlığı-PRODES kapsamında çalışma ve proje başvurusu yapıldı.
 • Mezunların desteği ile ihtiyaç sahibi 55 öğrenciye eğitim ve yemek bursu verildi.
 • YTÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı 67 öğrenci kulübü ile iş birliği çalışmaları kapsamında ortak toplantılar gerçekleştirildi. Kulüplerden gelen istek ve taleplere imkânlar dahilinde yardımcı olundu.
 • Şubat 2020’de gerçekleşen Elazığ depremi sonrası YK. Üyesi Yük. İnş. Müh. Mehdi Öztürk ve YTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Görevlileri ile birlikte Elazığ’da depremden zarar görmüş yeleri ziyaret edildi ve tespitlerde bulunuldu.
 • Dernekler masası tarafından tüm üyelerin derbis sistemine kaydedilmesi için gerekli çalışma başlatılıp web sitesine üye bilgi güncelleme formu eklendi.

COVID-19 ile mücadele sürecinde yapılan organizasyonlar;

 • 65 yaş üstü tüm dernek üyeleri aranıp destek verildi, ihtiyaçları olan mezunlara destek olundu.
 • Online eğitim sürecine geçişle birlikte bilgisayarı olmayan ve talepte bulunan tüm öğrencilere diz üstü bilgisayar temin edildi.
 • COVID-19’dan dolayı ailesi/kendisi mağdur olan ve talepte bulunan 55 öğrenciye Ramazan bayramında maddi destek sağlandı.
 • Yönetim Kurulu Üyesi ve YTÜ Yıldız Teknopark Kuluçka merkezi uzmanı Abdulkadir Sarı ile YTÜMED Instagram hesabından canlı yayın yapılarak öğrenciler ve mezunlar YTÜ Yıldız Teknopark ve Kuluçka merkezi hakkında bilgilendirildi ve bu kurumlar ile nasıl çalışmalar yapılacağı hakkında söyleşi yapıldı.