YILDIZ'LI GURURLARIMIZ
Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda Yıldız Teknik Üniversitesi Başarısı!

Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus ekibi “İnovasyon”, “Mühendislik ve İnşaat” ve “İletişim ve Sosyal Farkındalık” kategorilerinde sırasıyla 99, 91 ve 96 puan alarak birinci oldu.

2019 Eylül ayında Fas’ın Ben Guerir şehrinde, Amerikan Enerji Bakanlığı’nın düzenlediği Solar Decathlon Afrika yarışmasında üniversitemiz akademisyenlerinden Prof.Dr. Özden AĞRA ve Dr.Mustafa Kemal SEVİNDİR, Doç. Dr. Ebru AKKAYA, Dr. Emine CAN GÜVEN, Ar. Gör. Atalay YILDIRIM mentörlüğündeki öğrencilerimiz Hamdi ERGÖK, Talha ÖZ, Ece KALYONCUOĞLU, Merve DERİNPINAR, Seda KUNDAKÇI, Avni YILMAZ, Elif Nur TEPE, Bekir SÜLEYMANOĞLU, Derya DİKBIYIK, Recep TUNA, Saniya ÜSTÜN, Berrak Ecem OZAN’ın yer aldığı Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus ekibi “İnovasyon”, “Mühendislik ve İnşaat” ve “İletişim ve Sosyal Farkındalık” kategorilerinde sırasıyla 99, 91 ve 96 puan alarak birinci oldu.

Solar Decathlon, Amerikan Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ilk defa 2002 yılında öğrencilere yönelik düzenlediği sürdürülebilir, ekolojik ve tükettiği enerjiyi üretebilen bir konut tasarım yarışmasıdır. Yarışma enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konularında toplumda sosyal bilinç oluşturmayı, yarışma süreci içerisinde üretilen inovatif malzemelerle teknoloji ve endüstriye, öğrencilerin katılımıyla ise meslek eğitimine, bilime ve akademiye katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Team Bosphorus ekibi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İTÜ’deki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşuyor.

2019 Ağustos-Eylül ayları arasında Fas’ın Ben Guerir kentinde düzenlenen yarışmada, 18 takım projelerini Fas Kralı VI. Muhammed’in himayesindeki Green Energy Park’ta inşa etti.

Projeler, inovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarında değerlendirildi. 40 gün süren yarışma boyunca 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda her kategoride en yüksek puanı alan ekip, bu kategorilerdeki ödülleri kazandı. ReYard Evi 3 kategoride birinci olarak ödüllerin sahibi oldu.

Yarışma süreci tamamlandı; ama ekibe ve projeye dair detaylı bilgi sosyal medya hesaplarından geriye dönük olarak takip edilebilir.

Instagram: sdateambosphorus

Facebook: Solar Decathlon Team Bosphorus

iletişim: info@sdateambosphorus.com

   

DİĞER YILDIZLILAR