MANŞETLER
110. Yıl Buluşması

1911'de başlayan yolculuğumuzun 110. yılında, ülkemizin gelişiminde değerli aktörler olarak yerini alan YTÜ mezunları ile bir araya geldik.

Kondüktör Mekteb-i Âlisi adı ile 1911’de başlayan yolculuğumuzun 110. yılında, ülkemizin sanayileşme ve kalkınma çalışmalarına büyük katkılar sağlayarak, Yıldız Teknik Üniversitesinin ülkemizin teknik gelişiminin temel taşlarından biri haline gelmesinde rol oynayan değerli aktörler olarak yerini alan mezunlarımızla Davutpaşa Kampüsümüzde bir araya geldik.

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Fakültesi mezunu ve sanatçı Hamdi Alkan’ın Yıldızlı anılarını paylaştığı ve sunuculuğunu gerçekleştirdiği gece, Üniversitemiz nostalji videosu ile başladı. Üniversitemiz tanıtım videosunun ardından Rektörümüz Prof. Dr. Tamer YILMAZ’ın konuşmasıyla devam etti.

“Saygıdeğer akademisyenlerimiz, sevgili öğrencilerim, kıymetli mezunlarımız, çok değerli Yıldız dostları hepinizi saygıyla, sevgiyle, dostlukla selamlıyorum. Hoşgeldiniz” diyerek başlayan rektörümüz konuşmasına şöyle devam etti:

 “Bizi gerçeklerden ayıran algının kapılarıdır.” der, Willam BLAKE, eğer algı kapılarımız temizlenseydi herşey olduğu gibi görünürdü yani sonsuz.

Geçmişi hatırlayarak geleceğe bakmak kadar bugünü yaşayıp geçmişi anlamak çok önemli. Daha da önemlisi geçmişe teşekkürü bir borç bilmek. Yıldızlı günlerim 17 yaşımda kendi algı kapılarımda gördüğüm sonsuz bir vefa ve aidiyet duygusu. Bugüne kadar yaşadıklarımı, anlattıklarımı, kazandıklarımı Yıldız kimliğime borçluyum ve Yıldıza borcumu ödemek için buradayım. Yıldız’dan aldığımı Yıldız’a misliyle geri vermek için.

Sevgili Yıldızlı dostlarım benim bir zamanlar öğrencisi, akademisyeni şimdi Rektörü olarak benimsediğim Yıldız Teknik Üniversitesi ciddi bir dönüşüm yaşıyor. Ve zamanın ruhu yaşanan bu dönüşümle yakalanmaya çalışılıyor. YTÜ’yü ulusal ve uluslararası alanda öncü, ülkemizin milli kalkınma hamlesine katkı sağlayan, küresel problemlerin çözümünde rol oynayan, yenilikçi ve proaktif, yeni nesil dijital çağa uygun donanım ve yetkinliklere sahip bir üniversite haline dönüştürmek bizim esas hedefimiz.

Bu vizyon doğrultusunda tek vücut olarak hareket ederek hedeflere ulaşmak elbette sadece yönetim kadrosunda görev alan bizlerin değil, öğrencisinden öğretim elemanlarına idari çalışanlarına mezunlarına tüm YTÜ ailesinin sorumluluğundadır.

Öğrencilere, akademisyenlere, idari personele ve mezunlara hitap ederek, Bizler birlikte hareket ettiğimizde çok büyük bir gücüz. Sahip olduğumuz bu gücü kullanmanın tek yolu ise birleşip hedefler doğrultusunda ortak keşifler yapmaktan geçiyor, sizleri 19.11 buluşmamızda yeni keşiflere doğru birlikte yol almaya davet ediyorum, Çünkü biz birlikte çok daha güçlüyüz”.

Rektörümüzün konuşmasının ardından, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü 2020 mezunu Tutku Deniz KARASAKAL’ın piyano dinletisi yer aldı.  

Temel hedeflerimizden biri de yarının mezunlarını desteklemek, pırıl pırıl gençlerimizin Yıldızlı büyüklerinin desteğini alarak uluslararası alanda daha güçlü olmalarını sağlamak.

Üniversitemiz akademisyenlerinin ve yine üniversitemizde farklı aktiviteler yapan 70’in üzerinde hepsi birbirinden başarılı çalışmalar yapan kulüplerimizin Ulusal ve Uluslararası alanda katıldığı pek çok yarışmada elde ettikleri başarılarının yer aldığı “Yıldızlı Başarılar” videosu sunuldu. 

Dünyadaki Yıldızlılara “Merhaba” dedik...

Dünyadaki Yıldız’larımızla bağlantılar kuruldu. Mesleklerini icra etmek üzere, 2015’den beri Almanya’da olan Ceyhun Derinboğaz, yine 5 yıldır İsveç’te olan Dilek ROBERTSSON, Rusya’dan Lale Tanrıverdi, Furkan TOPALOĞLU, Burak SARAÇ ve Amerika New York’ta mimar olarak görev yapan Barhan KARAHAN bağlantılarda; İtalya Ferrari’de mühendis olarak çalışan Kübra BEKTAŞ ve kendi markasını yaratarak dünyaya açılan Mimar Tijen ZİYEL ise sahnede duygularını ve Yıldız’lı anılarını paylaştılar.

Program, Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Toplulukları Programından; Davulda Zorbey Haktan TOPÇU, Gitarda Sadık Ahmet CAN ve Bas Gitarda Oğulcan AKÇA’nın caz dinletisinin ardından, aslında bir son değil başlangıç olan ve Yıldızlılar olarak Mezun platformumuz (yıldızlımezunlar.org) adresinde buluşmak ve Bahar’da bir araya gelmek üzere sözleşilerek Yıldız Marşı ile sonlandı.

 

 

 

 

20 Kasım 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER