MANŞETLER
Ve Yine Bu Gurur YTÜ Yıldız Teknopark’ın!

Türkiye’nin Birincisi YTÜ Yıldız Teknopark!

8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi Ödül Töreni”nde; YTÜ Yıldız Teknopark geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birincilik ödülünün sahibi oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen, Türkiye’nin bilişim ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen zirvede,  Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri için 10 kategoride 30, Teknoparklar için de 4 kategoride 12 olmak üzere toplamda 42 ödül sahiplerine takdim edildi.

2012 yılından bu yana, politika, strateji ve yol haritası oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, 2020 yılı 10 yaş ve üzeri TGB sıralamasında; tüm Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Türkiye’nin en başarılısı olarak YTÜ Yıldız Teknopark seçildi.

Bu önemli ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK’ın elinden, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer YILMAZ ve Yıldız Teknopark Genel Müdürümüz Sayın Orhan TANIŞMAN birlikte aldılar.

 

Yeni fikirlere değer katan teknoloji üssü YTÜ Yıldız Teknopark hakkında:

Geleceğin şekillendiği, bilimsel çalışmaların çıktıya dönerek ticarileştiği ve hayatımıza girdiği, yeni fikirlerin katma değere dönüşümünün kolaylaştığı uluslararası bir inovasyon merkezi olmanın yanı sıra 8.000’in üzerinde Ar-Ge çalışanını bir araya getiren dev bir teknoloji üssü…

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 2003 yılında temelleri atılan, 2009 yılında ise Davutpaşa Kampüsü’nde hayata geçirilen YTÜ Yıldız Teknopark, Türkiye’nin en çok patent başvurusu yapan Teknopark’ı olarak alanında lider olmaya devam ediyor. 21. yüzyılın girişimci üniversite modeli doğrultusunda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme bölgesinde hizmetlerine devam eden YTÜ Yıldız Teknopark, 20 yıla yakın bir süredir yeni fikirleri değerlendiriyor, katma değerli çıktılara dönüştürüyor. Sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam eden YTÜ Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete başlayan 23.500 m2’lik İkitelli Yerleşkesinin de hizmete girmesiyle bugün 148 bin m2’lik Ar-Ge alanında hizmet veriyor. YTÜ Yıldız Teknopark, Türkiye’nin 2023 hedeflerini desteklemek üzere ulusal Ar-Ge ve yenilik altyapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürürken bir yandan da üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken bir teknoloji merkezi olmak için de yoluna tüm hızıyla devam ediyor. Yapay zekâ ve yazılım alanında da birbirinden önemli girişimlere ev sahipliği yapan YTÜ Yıldız Teknopark, bu alanlarda ödül kazanan firmalarına tam destek veriyor. YTÜ Yıldız Teknopark, bu iki alanın yanı sıra telekomünikasyon, elektronik, ilaç, kimya, havacılık, sağlık, gıda, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmalarını yürüten 330 Ar-Ge girişimi, 111 kuluçka girişimi ve 8.000’den fazla kalifiye Ar-Ge personeline ev sahipliği yapıyor.

12 Kasım 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER