MANŞETLER
Sonsuz Minnetle...

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 83. yılında Üniversitemizde saygıyla anıldı.

Davutpaşa kampüsünde düzenlenen tören, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 09.05’de Rektörümüz Prof. Dr. Tamer YILMAZ’ın Atatürk anıtına çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program Prof. Dr. Şevket ERK Konferans Salonu’nda düzenlenen anma etkinliği ile devam etti.

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarımız  Bekir Şahin BALOĞLU, Volkan TOPAKOĞLU, Levent KAYA ile aynı fakültenin öğrencilerinden Gülnihal DÖNMEZ‘den oluşan icra ekibi “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” başlıklı bir konser verdiler.

Anma etkinliğimiz Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aynur KOÇAK’ın "Atatürk’ün Liderliğinde “Üniversite Reformu” ve “Bilim Dünyasında Kadın”" başlıklı sunumuyla sona erdi.

“"Atatürk’ün Üniversite Reformu" Cumhuriyet döneminin Türk Yükseköğretiminde bir dönüm noktasıdır.”

Üniversite alanında ilk ve köklü bir çalışma olmakla birlikte, Cumhuriyetin ilerleyen yıllarındaki değişimlere öncülük etmesi bakımından ve diğer kanunlarında oluşumunu etkilemesi açısından büyük bir öneme sahip olan 1933’de Atatürk’ün liderliğinde gerçekleştirilen “Üniversite Reformu” ve bununla birlikte bilimde kadının yer almasındaki rolünü öne çıkarttığı konuşmasında, Profesör KOÇAK, Atatürk’ün sosyal hayat, kültür, eğitim ve bilim alanlarında yaptığı reformlar arasında ayrı bir öneme sahip olan bu reformla “Türk inkılabının ilkelerini savunacak ve siyasal iktidarın desteği olacak bir üniversite oluşturmayı” hedeflediğini vurgulayarak Cumhuriyet döneminin Türk yükseköğretiminde bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Aynur KOÇAK, konuşmasında; Yeni Türkiye Devleti’nin akla ve bilime verdiği değer ölçüsünde kalkınabileceğini düşünen ve bu anlamda bilim adamlarına çok önem veren Atatürk’ün, Türkiye’de batılılaşma süreciyle birlikte kız çocuklarının okutulması fikrinin zihinlere yerleşerek, kadının hayatında büyük bir reform haline gelmesi sürecini de başlattığına dikkat çekti.

Bugün kadın bilim insanı sayısında birçok gelişmiş ülkenin önünde gitmesinde Atatürk’ün Türk kadınına sağladığı eşitlikçi haklar ve kadına biçtiği yüksek payenin rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirten Profesör KOÇAK, sunumunu Atatürk’ün 23 Haziran 1923’te öğretim üyelerine gönderdiği mesajla bitirdi:

 “Bilimin millî istiklâl ile eş olduğu cihetle işgal buyurmakta olduğunuz öğretim kürsülerinde memleketin, siz bilim adamları dahi hiç şüphesiz aynı savaşın kahramanlarısınız…”

Yıldız Kampüsümüzdeki Anma Töreni, Atatürk büstü önünde bir araya gelen Üniversitemiz mensuplarının katılımlarıyla saat 09.05’i gösterdiğinde Yönetim Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Umut Rıfat TUZKAYA’nın Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden tören, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Umut Rıfat TUZKAYA’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmalarıyla sona erdi.

  

  

  

10 Kasım 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER