MANŞETLER
2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni

Üniversitemiz 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, 19 Ekim Salı günü Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tören eş zamanlı olarak kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlandı.

Akademik yıl açılış törenine Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan AFYONCU onur konuğu olarak katıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Tamer YILMAZ, rektör yardımcılarımız, üniversitemiz mensuplarının yer aldığı tören, Türkiye dışında 25 ülkede arp alanında ülkemizi temsil etmiş, ödüller almış Arp Sanatçımız ve Arp Sanatı Derneği  Başkanı Sayın Meriç Dönük Topakoğlu’nun arp dinletisiyle başladı.

“2021-2022  Akademik yılı açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz!”

Dinletinin ardından kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Tamer YILMAZ “2021-2022  Akademik yılı açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz!” diyerek başladığı konuşmasında sözlerine şöyle devam etti.

 “YTÜ 2021-2022 akademik yılı başında çift odaklı bir eğitim-öğretim anlayışını benimseyerek yoluna devam edecektir. Eğitim, öğretim, meslek ve kariyer edindirmede tabiki öğrenci odaklıyız: Ar-Ge İnovasyon, Teknoloji geliştirmede akademisyen odaklı olduğumuzu da paylaşmak istiyorum.

Çok değerli akademisyen arkadaşlarım sizlere bir teşekkür sunmak istiyorum.

Kabus gibi geçen uzaktan online yaptığımız 2020-2021 yılını akademik yılını muhteşem tamamladınız, bunun başarınız için sizlere teşekkür ediyorum. 2021-2202’ye başladığımız şu 3.  haftada görüyorum enerji ve motivasyonunuz olağanüstü. Onun için de teşekkürü baştan yapmak istiyorum. Önümüzdeki akademik yılın çok iyi geçeceği baştan belli.

TÜMA’nın Türkiye’deki tüm üniversiteler içerisinde 60 bin öğrenciyle yaptığı anketle bir memnuniyet araştırması vardı. Bu araştırmada Yıldız Teknik Üniversitesi tüm üniversiteler içerisinde 10. sırada yer aldı. Devlet üniversiteleri içerisinde 2. Sıradaydı; Uzaktan Online eğitimde de Ytü en başarılı üniversite oldu. Bu çok önemli bir başarı, bu başarıyı sizler elde ettiniz, bu başarının odağında sizler vardınız,

Değerli Arkadaşlarım,

Birlikte başardığımız şeylerden bahsetmek istiyorum, Öncelikle AR-GE, AR-GE süreçleri, Yıldız Teknik Üniversitesi bir AR-Ge üniversitesidir. 110 yılık bir üniversiteyiz ama bizim birinci stratejik hedefimiz AR-GE üniversitesi olmak. AR-GE’de lider olmak. Bir paradigma değişikliği yaptık. AR-GE’den sorumlu yöneticiler tayin ettik. AR-GE dediğinizde lisansüstü eğitim bu işin lokomotifidir, burada başarılı olmadan AR-GE üniversitesi olmanız mümkün değil, doktora kontenjanlarımız ve öğrenci sayılarımız çok arttı. 2851 doktora öğrencisi sayısı ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarihindeki en yüksek doktora öğrenci sayısına ulaşmıştır. İlk oranı yüzde 6’dan aldık, hedefimiz yüzde 10; bu da Türkiye’de ilk üçteki bir orandır.

Yeni bir model getirdik, doktora tezlerini yayınlarla yapabilme modeli. 3 tane Q1 yayınını tamamladığınız zaman sizi yormadan gerçek anlamda çıktılarınız onaylanmışsa tezinizi tamamlayabiliyorsunuz. Proje şartı getirildi. Üçüncü nesil üniversitelerde sadece yayınla bu işi çözme şanınız yok, doktora çalışmalarından da bir proje üretilecek, bir proje başvurusu yapılacak.

Lisansüstü öğrencilerimize, doktora öğrencilerimize post doktora öğrencilerimize yurt imkanı sağlıyoruz.

AR-GE’den bahsediyorsanız yayın çok önemli. Kaliteli yayın üretmek zorundasınız. Bir ID tanımlaması yaparak, yapay zeka tabanlı yazılımla IB birleştirmesi ile artık bütün akademisyenlerimizin nerede ne yaptığını takip edebiliyoruz.

YTÜ Türkiye’nin en yüksek akademik yükseltme kriterlerine sahip üniversitesidir. 800 yayından 1100 toplam yayına çıktık 0.9 öğretim üyesi bayına düşen yayından 1.2’ye çıktık; hedefimiz 2. Göstergeler hızla kaliteli yayın yapıldığını gösteriyor, bunun için sizlere teşekkür ediyorum.

Uluslararası saygın dergilerde yayın yaparken kendi dergileriniz yoksa aslında görünürlüğünüz azalıyor, YTÜ tüm dergilerini tek bir platformda toplayarak aralarında SCI tarafından indekslenen dergilerinde yer aldığı 12 saygın dergimize ulaşılır bir platform oluşturduk. 12 saygın yayın yeterli değil, daha da artırmamız gerektiğini biliyoruz.

Bütün bunları yapınca; artık tek bir tuşla ID yönetimi, yaptığımız çalışmalar, etkileşim, işbirliği, uluslararası mı ulusal mı bunları tespit ettikten sonra kümelenme ve yetkinliğimizi tespit etme imkanı elde ettik ve 4 alanda kümelenmeye başladık; Biyoteknoloji, dijital teknolojiler, savunma teknolojileri, temiz enerji teknolojileri.

Yine geçtiğimiz aylarda bir araya getirdiğimiz mükemmeliyet merkezi oluşumu olan Sağlık Biyoteknolojisi oluşumu; YTÜ liderlerliğinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi işbiriliğiyle üc üniversite Türkiyedeki en büyük sağlık biyoteknolojisi oluşumunu kurduk.

Proje başvuruları önemli; yayın varsa, doktora alt yapınız sağlamsa, kümelendiyseniz işbirlikleriniz güçlüyse buradan başarılı projeler çıkabiliyor.

AR-GE akademisyenlerin liderliğinde gider. Doktora öğrencileri bu işin içerisinde yer alır, Teknoparkın da katkısıyla lisans öğrencilerini de bu işin içerisine alarak daha başarılı olursunuz.

Çok değerli arkadaşlarım,

Sürdürülebilirlik artık olmazsa olmaz vazgeçilmez bir kavram/alan. Sürdürülebilir kampüs, sürdürülebilir YTÜ ilkesiyle hareket ediyoruz. Bizi tarayan bir takım endeksler var. Bu konuda ciddi bir çalışma yapıyoruz. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemiyle bu çalışmayı destekledik, Sıfır Atık Belgesini hemen aldık, Güvenlik Kampüsü belgelendirdik, sürdürülebilirlik ilkesi altında, enerji verimliliği yetkilendirilmiş kuruluş oluyoruz, böylelikle Marmara bölgesindeki  Temiz enerji konusunda yetkin bir kurum oluyoruz ama  hepsinden daha çok önemsediğim bu ayın 26’sında lansmanını yapacağımız GreenStars dediğimiz kendi geliştirdiğimiz bir sürdürülebilir yönetim modelini oluşturduk ve bunu bir deklarasyonla tüm Türkiye’ye açıyoruz daha sonra da bu sertifikasyonla biz de binaları serfikalandırır hale gelmiş olacağız.  Tüm altyapılarımız çok sağlam.

AR-GE’nin en önemli partnerlerinden bir tanesi Teknopark. YTÜ Teknopark çok güzel şeyler yapıyor. Akademik kuluçka mekanizması akademisyen şirketlerini destekliyor. Patentleme ve lisanslama lideri. Ama çok yeni bir şey, çok güzel bir şee, bir girişim sermayesi yatırım fonu oluşturdu, bunları da akademisyen ve öğrencilerimize vereceğiz. Sizin kurduğunuz şirketleri, girişimleri fonlayacak teknoparkımız.

Üniversitelerin üç temel görevi var: ARGE’yi çok iyi yapmak birinci görevimiz ama, bunu aksatmadan eğitim ve öğretimi de çok muhteşem yapmak, YTÜ sizler sayesinde bu alanda da başarılı.

110 yıllık köklü bir üniversiteyiz, tercih ediliyoruz, niye çünkü sektörü tanıyoruz, COOP modelini başlattık, 30 bölümümüz COOP’a geçti.

Sadece eğitim-öğretim sadece Ar-Ge değil sosyal sorumluluk da bizim görevlerimizden biri. YTÜ Vakfı olarak 1000 öğrencimize burs veriyoruz. Yine bir müjde, YTÜ Koleji geliyor.”

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Tamer YILMAZ; Ar-Ge, Eğitim-Öğretim, Fiziksel Altyapı, Sosyal Sorumluluk, Teknopark Faaliyetleri başlıklarında, gerçekleştirilen ve devam eden faaliyetleri içeren konuşmasını “Tüm çalışmalarımız AR-GE’de lider, Eğitimde lider YTÜ için. İyi ki YILDIZLIYIZ, Yıldızımız Hep Parlasın diyerek sonlandırdı.

Yeni Akademik Yılımızın Açılış Dersi Prof. Dr. Erhan AFYONCU’dan ““Osmanlı’dan Günümüze Mühendislik ve Teknoloji Tarihi”

Rektörümüzün açılış konuşmasının ardından tören, tarihçi, yazar, televizyon programcısı, akademisyen ve Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Afyoncu’nun “Osmanlı’dan Günümüze Mühendislik ve Teknoloji tarihi” başlıklı açılış dersi ile sona erdi.

Törenin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

25 Ekim 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER