MANŞETLER
YTÜ Oryantasyon Günleri'21

Üniversitemizde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle öğrenime başlayan lisans öğrencilerimiz için düzenlenen YTÜ Oryantasyon Günleri ve Birinci Yıl Buluşması 4-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Yıldız ve Davutpaşa Kampüslerinde gerçekleştirildi.

Yeni YTÜ’lü öğrenciler 5 gün süren renkli program ile YTÜ’nün hem eğitim-öğretim süreçlerini hem de YTÜ’deki sosyal hayatı tanıma fırsatı buldular.

4 Ekim Pazartesi günü Davutpaşa Kampüsümüzde başlayan Oryantasyon Günleri’21 etkinliğinin açılışında interaktif olarak gerçekleştirdiği konuşmasına “Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Yeni Yıldızları 2025 Mezunlarımız Hoşgeldiniz” diye selamlayarak başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Yılmaz; 110 yıllık köklü geçmişiyle nice mühendisler, mimarlar, iş ve bilim insanları yetiştiren YTÜ’nün bir araştırma üniversitesi olduğuna vurgu yaparak, Üniversiteli olmaktan öte, YTÜ’lü olmayı anlattı.

"Sadece Derslere Girmekle Üniversiteli Olunmaz"

Kolektif bakış açısı edinmek, öğrenmeye ve gelişmeye açık birer dünya vatandaşı olabilmek için olabildiğince fazla ve çeşitli arkadaşlar edinmelerini, arkadaşlarıyla katılacakları kulüpleri fırsat olarak kullanmalarını tavsiye ederek, “Birbirinizi sırf Yıldızlı olduğunuz için farklı olduğunuz halde aynı ailenin parçası olduğunuz için sevin; farklılıklara göre bölünmek yerine birbirinizden zenginleşin” dedi.

“En önemlisi mutlu olun” diyerek, mutluluğu başarının kendisinden çok yolda gördükleriyle, yaşadıklarıyla, zorlukların üstesinden gelmeleriyle ilgili olduğunu ve üniversite günlerinin tadını çıkarmalarını önerdi.

Oryantasyon Programıyla öğrenciler Üniversiteyi Tanıma Programlarına katılarak Üniversitedeki akademik ve kültürel hakkında bilgi sahibi oldu, üniversiteli olmanın ne anlama geldiğini daha iyi anladı.

Yıldızlı Olmak; Üniversite Yaşamı Nedir?, Etkili Öğrenme ve Motivasyon, İyi Oluş/Zaman Yönetimi, Birinci Yıldan Kariyer Planlamak gibi seminer başlıkları çerçevesinde YTÜ’de üniversite hayatına ve üniversiteli olmaya dair bilgilerin aktarıldığı üniversite yaşamına kolayca uyum sağlamalarını amaçlayan programların yanı sıra, öğrencilerimizin temas halinde olacakları tüm idari ve akademik birimler gerekli bilgilendirmeleri yaparken, öğrencilerin hem tam anlamıyla faydalanabilmeleri amacıyla kampüs imkan ve olanaklarının tanıtıldığı hem de üniversitede öğrencilerin karşılaşabileceği zorlukların üstesinden gelmesi için yol gösterici nitelikte olacak etkinlikler gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi kültürünün çok önemli bir parçası olan kulüplerle tanışma fırsatını da yakalayan yeni girişli YTÜ’lüler, Oryantasyon Günleri'nde kulüp stantlarını ziyaret ederek sosyal hayatlarına büyük katkı sağlayacak kulüp etkinlikleri ve çalışmaları hakkında bilgi edinerek; kampüs ve üniversite bölüm turlarına katılarak üniversite hakkında temel bilgilere sahip oldular.

 

08 Ekim 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER