MANŞETLER
Akademik Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

110. YIL AKADEMİK ÖDÜL TÖRENİ

Üniversitemiz akademisyenlerinin gerçekleştirmiş olduğu yayın, proje çalışmalarının değerlendirilmesi sonucu fakülte, bölüm, unvan bazında dereceye girenlerin, tescil alan patent çalışmaları ve teknopark bünyesinde kurdukları şirketler ile üniversitemiz girişim ekosistemine katkıları olan öğretim üyelerimizin ödüllendirildiği “Akademik Ödül Töreni” Üniversitemiz yönetimi, fakülte dekanlarımız ve öğretim elemanlarımızın katılımlarıyla pandemi süreci önlemlerine uygun olarak Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tören, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerimizin klasik müzik dinletisi ile başladı.

“110. Yıl Akademik Ödül Töreni’ne hoş geldiniz.”

Dinletinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Tamer YILMAZ öğretim üyelerine hitaben “Değerli akademisyen arkadaşlarım, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin göz bebeği çalışma arkadaşlarım; sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yıldız Teknik Üniversitesinin 110. yılında 110. Yıl akademik ödül törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz.”  diyerek başladığı konuşmasında sözlerine şöyle devam etti:

“Üniversitemizin 110. yılı benim için ayrı bir motivasyon kaynağı. Gerçekten çok köklü ve derin olduğumuzu hissettiriyor bana.

Üniversitenin temel görevleri içerisinde akademik bilgi, teknoloji üretimi ve bunun paylaşımı, öncelikli olarak yer almaktadır. Bunları iyi yaptığınız takdirde iyi bir üniversite oluyorsunuz, yetersiz kalırsanız maalesef iyi bir üniversite olduğunuzdan söz etmek mümkün değil.

Bugün burada, akademisyenlerimizin çalışmalarını, yayınlarını, projelerini, patentlerini ve girişimcilik maceralarını ödüllendireceğiz. Değerlendirmeyi yaparken, Yıldız Teknik Üniversitesinin vizyonuna ve misyonuna uygun bir bütüncül yaklaşım öngördük. Bu vizyonu da Yıldız Teknik Üniversitesinin stratejik planında açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Yıldız Teknik Üniversitesi bir Ar-Ge üniversitesidir. Bir araştırma üniversitesi olmamız bizim kimliğimizdir.

Bu sene ödül töreninde bazı şeyleri farklı yapıyoruz. Dünyanın gidişatına uygun olarak artık değerlendirmeyi üç boyut üzerinden yapıyoruz:  Birincisi Araştırma Kapasitesi; ödüllendirmeler içerisinde % 25 oranına sahip. İkincisi Araştırma kalitesi, bu diğerinden daha önemli ve % 35 etki ediyor.  Yani özetle, “çok yayın yap ve bunları kaliteli dergilerde yap.“ Üçüncüsü ise Etkileşim ve İşbirliği,  % 40 etki oranına sahip. Çalışmalarında uluslararası ve ulusal etkileşim olmalı, sanayiden bir partnerin var mı bu çalışmada, bunlar çok önemli. Artık bu üç kategoriye göre değerlendirildiğimiz için biz de öyle değerlendiriyoruz.

“AR-GE’de lider YTÜ olmamız için hepimizin katkı koyması gerekiyor.”

Bütüncül ve entegre yaklaşımın altını özellikle çizmek istiyorum, yani biz topyekun Yıldız Teknik Üniversitesinin tüm bireyleri olarak, sadece akademisyenler değil lisans öğrencilerimiz de dahil olmak üzere bu hamlenin içerisinde yer almamız gerekiyor. Eğer bu hamlenin içerisinde hep birlikte yer almazsak mutlaka ve mutlaka zincirimiz en zayıf halkadan kopacaktır.

“AR-GE’de lider YTÜ” sloganımız gerçekten inandığımız bir slogandır. Ancak bunu sizlerle birlikte yapabiliriz. 50 bin nüfuslu YTÜ teknoloji şehri bir bütün olarak inandığı ve katkı koyduğu zaman bunu yapabiliriz.

Bir bölgenin bir ülkenin kalkınması için üniversite mutlaka merkez ve odak olmalı. Üniversitenin merkez ve odak olmadığı herhangi bir gelişmenin kalkınmanın olması mümkün değil. Onun için çok güçlüsünüz, çok önemlisiniz.  Bir kalkınma olacaksa ancak bizimle olur, bizsiz olma ihtimali yok, bir yatırım yapılacaksa eğitime ve Üniversiteye yapılmalı.

Ekosistem, bütüncül yaklaşım, entegre yaklaşım, inanmışlık, söylem birliği, aynı hedefe doğru gitmek, aynı hedefe doğru kilitlenmek, aynı şeyleri defalarca sık sık söylemek. Bir hedefe ulaşmak için olmazsa olmaz şeydir.

 “Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye’nin en iyi teknoparkı, en büyük kuluçka merkezine sahip.”

Üniversitelerin artık başka çıktılara ihtiyacı var; patent çıktısı, ürün çıktısı, lisanslama ve şirket çıktısı. İçinde bulunduğumuz dönem bunları gerektiriyor.

Şanslıyız, 430 şirket ve 10 bin Ar-Ge çalışanı ile çok güçlü bir teknoparkımız var, YTÜ Teknopark.  Teknoloji Transfer Ofisi’miz Türkiye’de bu alanda kurulan ilk ofistir. Yıldız Teknik Üniversitesi, 2020 yılında öğrencileri en yüksek oranda girişimci çıkaran üniversite.

Bu tören vesilesi ile bugün burada ödül almış olsun olmasın tüm akademisyenlerime çok teşekkür ediyorum. İyi ki Yıldızlıyız.”

Rektörümüzün açılış konuşmasının ardından “Araştırma Kapasitesi, Kalitesi, Etkileşim ve İşbirliği” kriterlerine göre yapılan değerlendirme sonucu ilk 3 sırayı alan Fakültelerimiz ve Bölümlerimize plaket takdimi ile başlayan ödül töreni, yine aynı puanlama kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan unvan sıralamasında ilk 10’da yer alan akademisyenlerimize plaket takdimi ile devam etti. Fakülte bazında birinciliği Makine Fakültesi alırken, Kimya Metalurji Fakültesi ikinci, Elektrik Elektronik Fakültesi ise üçüncü oldu.

Bu Sene TÜBA’nın Yıldızı “Yıldız Teknik Üniversitesi” oldu…

2020 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından en fazla ödül alan Üniversite olma gururunu bizlere yaşatan değerli akademisyenlerimize plaket takdiminin ardından sırasıyla projesi kabul edilen öğretim üyelerimize, tescil alan patent çalışmaları olan akademisyenlerimize, YTÜ Teknopark bünyesinde kurmuş olduğu şirket ile üniversitemiz girişim ekosistemine değer katan akademisyenlerimize ve Üniversitemiz kulüp çalışmalarına büyük katkıları olan Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Sayın Alp Tekin ERGENÇ’e plaket takdimi ile sona erdi.

Ödül Kazanan Tüm Akademisyenlerimizi görmek için Tıklayınız.

Akademik Ödül Töreni’ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Hxy0_yTKIxg&t=652s

Tören Fotoğrafları için Tıklayınız.

  

  

  

  

  

  

  

  

16 Mart 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER