MANŞETLER
100. yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy

En kıymetli ortak değerimiz, bağımsızlık beyannamemiz, milli mücadelenin önemli belgelerinden biri İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabulünün 100. yılı etkinlikleri kapsamında 10 Mart 2021 Çarşamba günü Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde bulunan Tarihi Hamam Çok Amaçlı Toplantı Salonunda “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinliği düzenlendi.

Milli mücadelenin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ölümsüz eser, Türk milletinin istiklal ve bağımsızlığının destanı İstiklal Marşımızın şairi, insan, millet, vatan, bayrak sevgisiyle milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Mehmet Akif Ersoy, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer YILMAZ, rektör yardımcılarımız ve akademisyenlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirilen programda anıldı.

Etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Mehmet Akif Ersoy’u anmak, onu anlamakla olur ben anlamayı çok önemsiyorum, hatta bir adım öteye götürerek onunla anlaşmakla olur.” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “İstiklâlimizin marşı olan İstiklâl Marşımızın 100., Yıldız Teknik Üniversitesinin kuruluşunun 110. Yılı. Demek ki bu marşla beraber büyüyen bir kurumdan bahsediyoruz.”

"Artık İstiklal mücadeleleri bilimle, teknolojiyle ve sanayiyle yapılıyor."

“Burada bize çok önemli görevler düşüyor. Burada anlatılanlara da biraz o gözle bakmamız gerekiyor. Bize düşen görev nedir, vazife nedir, bu mücadele başlamıştır ve kapanmış mıdır, yoksa yine aynı heyecanla aynı ruhla biz o mücadelenin içinde olmalı mıyız ve neler yapmalıyız. Tabi ki bilim üretmememiz gerekiyor, tabi ki teknoloji üretmemiz gerekiyor. Tabi ki rekabette önde olmamız gerekiyor ki tam olarak bağımsızlığımızı, istiklalimizi elimize alalım.”

Prof. Dr. Tamer Yılmaz: “Ben burada şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, tüm şehitlerimizi, bu mücadele içerisinde adı bilinmeyenleri, bilim insanlarını, bilim şehitlerini de özellikle anmak istiyorum, hepsinin inşallah şefaatine nail olalım, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından program, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Didem ARDALI BÜYÜKARMAN’ın moderatörlüğünde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nuri SAĞLAM’ın  “Batı Medeniyeti Karşısında Mehmet Akif” ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fen–Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ali YILDIZ’ın “Çanakkale Şiiri ile İstiklal Marşı Arasındaki Münasebetler” başlıklı konuşmalarının yer aldığı “İstiklal’in şairi Mehmet Akif Ersoy” başlıklı konferans ile devam etti.

Anma programı yüksek lisans öğrencilerimizin Mehmet Akif Ersoy Şiirleri dinletisi ile son buldu

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinliğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rrr2rFzzguI

  

  

12 Mart 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER