HABERLER
YTÜ'den Savunma Sanayine Katkı

Robotim-İşbirlikçi Robotlar

Ülkemiz, Robotim Projesi ile yapay zeka destekli insansız araçlarının sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak görev icra edeceği bir sistem oluşturacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, yapay zeka ve robotik alanında faaliyet gösteren firma, kurum ve kuruluşların katılımıyla kapsamlı çalışmalar yürütülüyor.

Bu alanda yetkinliği bulunan firmaların oluşturduğu konsorsiyumla Ocak ayında "Robotim-İşbirlikçi Robotlar (insansız hava ve kara araçları) ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer Ar-Ge Projesi" sözleşmesi imzalandı.

Robotim Projesi'nde, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Sırma Yavuz ve Dr. Erkan Uslu ortaklığında kurulmuş olan Yıldız Teknopark firmalarımızdan Polonom Teknoloji ana yüklenici olarak yer alırken, Yıldız Teknik Üniversitesi de Doç. Dr. M. Fatih Amasyalı ve Öğr. Gör. Furkan Çakmak’tan tarafından oluşturulan ekip alt yüklenici olarak yer alıyor. Projede SelviTech iş ortağı olarak, TÜBİTAK BİLGEM, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi de alt yüklenici olarak yer alıyor.

 

Proje kapsamında, insansız sistemlere yeni teknolojiler eklenerek geleceğin harekat ortamına hazırlık yapılacak. Robotim Projesi'yle, yapay zeka destekli İHA ve İKA'ların sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak görev icra edeceği bir sistem oluşturulacak.

Kara ve hava araçlarının kendilerine has operasyonel avantajları en verimli şekilde kullanılacak, keşif ve gözetleme görevleri için sürü içerisinde iş paylaşımı, farklı sensör verilerinin birleştirilmesi, ortak taktik ve davranış algoritmaları geliştirilecek.

Yetenekli robot sürüler

Projeyle, dağıtık yapay zeka destekli sürü algoritmalarının geliştirilmesi, yapay zeka destekli nesne ve dost-düşman unsur tespiti, sürü haberleşmesi altyapısı hazırlanması gibi sürü yeteneklerinin kazanılması hedefleniyor.

Ayrıca, İHA'ların hareket halindeki İKA'lara iniş yapabilmesi ve otonom şarj edilerek görevine devam etmesi, eş zamanlı konumlandırma ve haritalandırma ile kapalı ortamlarda dahi GPS bağımsız seyrüsefer ve güdüm yeteneği, yapay zeka destekli iş paylaşımı ile operasyonel kabiliyetlerin üst düzeye çıkarılması amaçlanıyor.