ETKİNLİKLER VE DUYURULAR
ACI KAYBIMIZ - Prof. Dr. Zekiye ÇINAR

PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR

Üniversitemize ve ülkemize yaşamı boyunca akademik, idari ve kültürel alanlarda büyük katkıları olan,

Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü emekli öğretim üyesi, Fen Bilimleri Enstitüsü eski Müdürlerinden, Fiziko Kimya Anabilim Dalı eski Başkanı, Fen-Edebiyat Fakültesi kurucu dekanı Prof. Ahmet Karadeniz’in kızı,

çok değerli Hocamız,

Akademisyen, Kimya Mühendisi, Prof. Dr. Zekiye ÇINAR’ın vefatını derin üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Cenazesi 23 Temmuz 2021 Cuma günü saat 14.00’de Kalamış Fenerbahçe Camii’nden kaldırılacaktır.

Hocamıza Allah’tan rahmet, sevenlerine, öğrencilerine, meslektaşlarına, değerli ailesine ve Yıldız Camiası'na sabır ve başsağlığı dileriz.

YTÜ Rektörlüğü

Prof. Dr. Zekiye ÇINAR’ın Özgeçmişi:

22 Eylül 1947’de İstanbul’da doğan Prof. Çınar, lisans ve yüksek lisansını Robert Koleji Kimya Mühendisliği bölümünde bitirdikten sonra doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünde tamamladı. Üniversitemizde ikişer dönem Bilimsel Araştırma Projeleri Başkanlığı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunan Profesör Zekiye Çınar’ın yüze yakın sayınına aldığı binlerce atıfı, ülkemizin çeşitli üniversitelerinde halen görev yapan yetiştirdiği lisansüstü öğrencilerine yüksek lisans ve doktora tez danışmanlıkları ve Kuantum Kimyası adı ile yayınladığı bir kitabı bulunmaktadır.  Fiziko Kimya anabilim dalı başkanlığı da yapan Prof. Dr. Zekiye Çınar onlarca dergide editörlük, hakemlik yapmış, prestijli uluslararası kimya sempozyum ve kongrelerin düzenleme kurulunda yer almıştır.

Duyuru 22
TEM
DİĞER ETKİNLİKLER VE DUYURULAR