YILDIZ'LI GURURLARIMIZ
Prof. Dr. Yasin ÜST

Prof. Dr. Yasin ÜST, her yıl düzenlenen TÜBA “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü” nü (GEBİP) üniversitemiz adına alan ilk öğretim üyemiz olmuştur.

Prof. Dr. Yasin ÜST, 1999 yılında üniversitemiz Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü lisans programını dereceyle tamamladı. 2006 yılında üniversitemiz Gemi İnşaatı ve Gemi makineleri Mühendisliği Bölümü’nde Yrd .Doç. Dr. ünvanı ile göreve başlayan ÜST, 2009 yılında Üniversiteler Arası Kurul tarafından doçent olarak ünvanlandırıldı. ÜST, 2014 yılından beri üniversitemizde Profesör ünvanı ile öğretim üyeliğine devam etmekte ve aynı zamanda Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürütmektedir. Prof. Dr. Yasin ÜST’ün Uluslararası Atıf Endeksleri kapsamındaki dergilerde basılmış 42 makalesi olup; bu makalelere 1000’in üzerinde atıf yapılmıştır. Uluslararası konferanslarda sunulmuş toplam 18 bildirisi ve yürütücü/araştırmacı olarak katkı verdiği proje çalışmaları bulunmaktadır.


DİĞER YILDIZLILAR
YTU Racing Ekibi Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan YTU Racing Ekibi, dünyanın dört bir yanından ekiplerin katıldığı Formula Student yarışmalarında sergiledikleri performansla göz doldurdu. Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Üniversitemizi, uluslararası platformda düzenlenen "TÜBİTAK- 2017 Efficiency Challenge Electric Vehicle" yarışlarında temsil eden Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) tamamen üniversitemiz öğrencileri tarafından tasarlanan ve üretilen hibrid enerjili araçları "SİRİUS" ile verimlilik kategorisinde birinci olmuştur. YTÜ IQRASAT Model Uydu Takımı TÜRKSAT tarafından 7-9 Eylül 2017 tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen “Model Uydu Yarışması”nda Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencileri Selim ÖZTÜRK, İlkin ALİYEV, Cahit Abdullah MISIRLI, Şükrü UZUN, Faruk ERCAN ile Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Emrullah MAHMURAT ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Elektronik Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Revna ACAR VURAL’dan oluşan IQRASAT Model Uydu Takımı tüm takımlar arasında 2. Oldu. AE2 Project Team Üniversitemizin farklı bölümlerinden öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşan AE2 Project Team, Hollanda’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa yarışlarında Emniyet kategorisinde (Safety First) kazandıkları 1’inciliğinin ardından, Eco-marathon Türkiye yarışlarında da Emniyet kategorisinde 1.’lik kupasını kaldırdı.