YILDIZ'LI GURURLARIMIZ
Prof. İlhan ÖZKEÇECİ

1980’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1991’de Mimar Sinan Üniversitesi’nde Tezhip-Süsleme Dalında sanatta yeterlik unvanı aldı. 1996’da Tezhip Anasanat dalında doçent, 2003’te profesör oldu. 1985’ ten itibaren yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Türk Musikisinin ilk tescilli sazı olan TARAB’ı geliştirdi ve 2013 yılında Üniversitemizin bir projesi olarak patent ve tescilini aldı.

Tarab, yayla çalınan bir Türk musıkisi enstrümanıdır. Prof. İlhan Özkeçeci tarafından dizayn edilmiştir. Tarab, Klasik Türk musıkisinde çok derin kökleri olan iki önemli enstrümandan; Tanbur ve Rebap’ tan ilham alınarak hazırlanmıştır. Prof. İlhan Özkeçeci’nin 1985’den bugüne dek süren çalışmalarıyla her iki enstrümanda uygun görülen özellikler kombine edilerek Tarab’ason şekli verilmiştir. Ergonomi, dayanıklılık, sağlamlığın yanında ses kalitesi de korunmuştur. Bu minvalde sistematik bir üretim şeması elde edilmiş, 2013 yılında başlayan patent ve tescil çalışmaları sonucunda Türk musıkisi’ne ilk defa tescilli bir enstrüman kazandırılmıştır. Prof. İlhan ÖZKEÇECİ halen üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanlığı görevini yapmakta ve sanatın; tarihi, kaynakları, tekniği ve felsefesi hakkındaki ilmi çalışmalarına devam etmektedir.
DİĞER YILDIZLILAR
YTU Racing Ekibi Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan YTU Racing Ekibi, dünyanın dört bir yanından ekiplerin katıldığı Formula Student yarışmalarında sergiledikleri performansla göz doldurdu. Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Üniversitemizi, uluslararası platformda düzenlenen "TÜBİTAK- 2017 Efficiency Challenge Electric Vehicle" yarışlarında temsil eden Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) tamamen üniversitemiz öğrencileri tarafından tasarlanan ve üretilen hibrid enerjili araçları "SİRİUS" ile verimlilik kategorisinde birinci olmuştur. YTÜ IQRASAT Model Uydu Takımı TÜRKSAT tarafından 7-9 Eylül 2017 tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen “Model Uydu Yarışması”nda Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencileri Selim ÖZTÜRK, İlkin ALİYEV, Cahit Abdullah MISIRLI, Şükrü UZUN, Faruk ERCAN ile Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Emrullah MAHMURAT ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Elektronik Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Revna ACAR VURAL’dan oluşan IQRASAT Model Uydu Takımı tüm takımlar arasında 2. Oldu. AE2 Project Team Üniversitemizin farklı bölümlerinden öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşan AE2 Project Team, Hollanda’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa yarışlarında Emniyet kategorisinde (Safety First) kazandıkları 1’inciliğinin ardından, Eco-marathon Türkiye yarışlarında da Emniyet kategorisinde 1.’lik kupasını kaldırdı.