MANŞETLER
Türkiye Teknoloji Transfer Ofisleri Buluşması Gerçekleştirildi!

İlk defa düzenlenen ‘Türkiye Teknoloji Transfer Ofisleri Buluşması”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Yıldız TTO ev sahipliğinde, Yıldız Teknopark'ta gerçekleştirildi. Türkiye’de faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) katıldığı etkinlikte, Türkiye’nin Teknoloji transferi çalışmalarının resmi çıkarıldı.

Son yıllarda, teknoloji geliştirmeye dair kamu, özel sektör ve akademi iş birliğiyle başlanan atılım, Teknoparklarda yer alan Teknoloji Transfer Ofisleri’ni Yıldız Teknopark’ta buluşturdu. İlk defa düzenlenen “Türkiye Teknoloji Transfer Ofisleri Buluşması”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, TÜBİTAK, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı), ÜSİMP (Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu) ile birlikte 100’den fazla davetlinin katılımıyla  gerçekleştirildi.

Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Barkın Arak ve TÜBİTAK TEMEG Grup Koordinatörü Dr. Alp Eren Yurtseven’in konuşma yaptığı, Türkiye Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) buluşmasında, Teknoloji Transfer Ofisleri’nin güncel durumları, gelecek planları ve TTO'ların süreç içerisinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları görüşüldü. Ayrıca farklı yapılanma modelleri ve kurumsallığa giden süreçleri, finansal sürdürülebilirlik için hedeflenen gelir modelleri ve kariyer olarak Teknoloji Transfer Uzmanlığı konusu masaya yatırılarak Türkiye’nin teknoloji haritası çıkarıldı

Teknoloji Transfer Ofisleri’ni bir araya getiren bu buluşmanın sektörün geleceği için çok önemli olduğuna vurgu yapan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner“Günümüzde rekabet gücü oluşturmak, korumak ve geliştirmek için ekosistemdeki değişim ve dönüşümün yakından izlenmesi gerekiyor. Yıldız Teknopark olarak, teknoloji alanındaki pazarın geleceğini belirleyebilmek için ekosistemi güçlendirmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun için gereken aksiyonları almada üzerimize düşeni tüm içtenliğimizle yapmaktan geri durmayacağımızı söyleyebilirim” dedi.

 

 

DİĞER MANŞETLER