MANŞETLER
YTÜ ve Yıldız Teknopark 4. AR-GE ve İnovasyon Zirve'sinde.

Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve Rektörümüz Prof. Dr. Bahri Şahin 23-24 Ekim 2019 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 4. AR-GE ve İnovasyon Zirve'sine katıldı.

“Yerli Akılla Girişimci Üniversitelerin İnşa edilmesi” konulu oturumda panelist olarak yer alan rektörümüz YTÜ’nün girişimci üniversite serüvenini anlatırken, üniversite sanayi işbirliğinin önemine değindi.  Üniversitesi’nin stratejik planlarının, Ülkenin koyduğu milli hedeflere katkı sağlaması gerektiğini önemle vurguladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin en büyük kazanımı “Yıldız Teknopark”

Teknoparka verdiği önemi şu sözleriyle dile getiren Rektörümüz, “Yıldız Teknik Üniversitesi’nin en büyük kazanımı Yıldız Teknoparktır. Şu anda Teknoparkımızda 427 firma, 7 bin 500 Ar-Ge Personeli bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük “Kuluçka Merkezi” Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Teknoparkında yer almaktadır. Davutpaşa ve İkitelli’den sonra üçüncü Teknoparkımız da Maslak’taki Yerleşkemizde kurulacaktır. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ı Gelişmekte olan Teknopark sınıfında yer almakta. 2017’da ikinci, 2018’de de birinci sırada yer almaktadır. Tüm Teknopark’lar içinde de Ar-Ge performansında birincilik ödülünü almış durumdayız ” dedi.    

Yıldız Teknik Üniversitesi aday “Araştırma Üniversiteleri” arasında hızlı yükseliş göstermiştir…

Yüksek Öğretim Kurulu’nun Üniversiteler arasında gerçekleştirdiği misyon farklılaştırması politikasına dikkat çeken Rektörümüz, “Yıldız Teknik Üniversitesi aday Araştırma Üniversiteleri kapsamına alınmıştı, her yıl bu Araştırma Üniversiteleri’nin performansı takip edilmektir. Aday Araştırma Üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi 2017'de 7'nci sırada iken 2018'de ise 6'ncı sıraya yükseldi”  dedi.   

Rektörümüz ayrıca konuşmasında “Üniversitemiz bütçe ve finansman konusunda Ar-Ge’ye harcanan bütçe olarak birinci, uluslararası değişim programı kapsamında yurtdışından gelen öğrenci sayısında birinci, gönderilen öğretim elemanı sayısında ikinci sıradayız, gelen öğretim elemanı sayısında da üçüncü sıradayız. Ar-Ge başlığı altında Patent, faydalı model veya tasarım başvurulan ve sonuçlanan patent kısmında da üçüncü sırada yer almıştır” dedi.

Türkiye’de Bir ilk “Sosyopark”…

“Türkiye’nin sorunu sadece teknik inovasyon değil, en büyük sorunumuz sosyal alanda” diyen Rektörümüz Prof Dr. Bahri Şahin, “Sosyal inovasyona da Ülkemizin ihtiyacı var. İlk defa Türkiye’de bir “Sosyopark” kurulmuştur. Bu merkezde dünyanın sosyal problemleri konusunda projeler geliştiriliyor” dedi.

Sanat Tasarım Parkı “Satpark”

Rektörümüz bir diğer araştırma merkezi olan “Satpark”ta Teknoparklarda patenti alınan ürünlerin dışsal tasarımın yerli ve milli olarak bu merkezlerde yapılmasını ve böylece Türk tasarımını Dünya’ya tanıtmayı amaçlandığını dile getirdi.

“Türkiye’nin dört bir yanına ulaştık”

Konuşmalarında Üniversitemizde atıl durumda bulunan teknolojik aletlerin de kullanıma kazandırılması yönünde projeler gerçekleştirildiğini dile getiren Rektörümüz, “Türkiye’nin 22 şehrine 43 bilgisayar laboratuvarı kazandırıldığını, paydaşlar da devreye girerse Anadolu’da Ortaokul, Lise dahil hiç laboratuvarsız okul bırakmayız… Türkiye’nin dört bir yanına ulaştık ve ulaşmaya da devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.  

 

    

   

   

   

   

 

 

DİĞER MANŞETLER