MANŞETLER
Solar Decathlon Lansmanı

Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda Türkiye’yi “ReYard Evi” Projesiyle temsil edecek olan Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oluşturduğu Team Bosphorus, projelerini Zemin İstanbul’da gerçekleşen lansman toplantısında tanıttı.

Sürdürülebilir enerji kavramının bina ölçeğinde uygulanmasını amaçlayan ve ilk kez 2002 yılında A.B.D. Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından başlatılan öğrenci proje yarışması Solar Decathlon’un 2019 yılında Fas’ın Ben Guerir kentinde yapılacak olan ayağında (SDAfrica’19) Türkiye’yi Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi konsorsiyumundan oluşan Team Bosphorus takımı temsil edecek. 2019’da gerçekleşecek olan Solar Decathlon Afrika’ya 15 farklı ülkeden 20 takım katılmaktadır. A.B.D. Enerji Bakanlığı’nın koyduğu kurallara göre yarışmada takımlar 10 farklı kategoride (mimari, pazar potansiyeli, mühendislik, bilim-toplum etkileşimi, inovasyon, su kullanımı, sağlık ve konfor, donanım, ev hayatı ve enerji dengesi) puan toplamaya çalışacaklar.

Rektörümüz Prof. Dr. Bahri ŞAHİN de lansmanda; gönüllü bir şekilde çalışmalarını sürdüren ve projeyi inşa edilebilir noktasına getiren ekibi tebrik etti. Ayrıca projenin sürdürülebilir, çevre dostu iyi bir konut projesi örneği olduğunu, yürütülen Ar-Ge süreci ve bütünleşik tasarım anlayışı ile Türkiye için örnek teşkil ettiğini vurguladı.

   

 

DİĞER MANŞETLER