HABERLER
Kültürel miras olgusu, baskıresim ile hafızalara kazınacak…

Baskıresim sanatı ile kültürel miras belleği yaratılacak…

Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası baskıresim sergisi, kültürel miras teması ile 04-20 Aralık 2018 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde…

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri”nin üçüncüsü bu yıl T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Gençlik Projeleri Destek Programı” sponsorluğu ile gerçekleştirildi.

Bu yıl “kültürel miras” temasına odaklanan etkinlikte; Doç. Dr. Sezin Türk Kaya’nın başkanlığını üstlendiği kolografi workshopu ve Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu başkanlığındaki tüm teknikleri içinde barındıran kapsamlı bir program ile gravür workshopu yer aldı. Workshoplara 40 civarı 15-28 yaş arası genç sanatçı ve sanatçı adayları katıldı. Etkinlik kapsamındaki sergi için ise herhangi bir yaş sınırı olmaksızın dışarıdan eserler gönderildi.

Workshoplarda genç sanatçıların gözünden yorumlanarak basıresim sanatına aktarılan kültürel miras olgularının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından ve çeşitli ülkelerden gelen baskıresimler, oldukça ciddi bir kültürel miras belleği oluşturacak...

Ülkemizin kapsam ve eylem olarak ilk ve en önemli baskıresim etkinliği olan Engravist, iki farklı workshop ve uluslararası bir sergi ile 2018 yılının son aylarını sanatla bütünleştirdi.

Daha önce uluslararası 9 workshop ve 6 sergi düzenlemiş olan Engravist; bu yıl 10-11. workshopları ve 7. sergisi ile baskıresim alanına değer katacak. Uluslararası bilinirliği artırmak, alanda devamlılık esasına dayalı proje ve etkinliklerle adından söz ettiren Engravist, uluslararası çok sayıda öğrenci, akademisyen ve sanatçıyı bir kez daha aynı çatı altında buluşturdu. Somut ve somut olmayan kültürel miras, dünya çapında sanatçıların yaratıcı yorumlamaları ile baskıresim dilinde hayat buldu.

“Uluslararası Engravist ‘Kültürel Miras’ Baskıresim Sergisi” 04-20 Aralık 2018 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Davutpaşa Kampüsünde görülebilir.

Açılış kokteyli 4 Aralık Salı günü saat 15.00’da.

*Detaylı bilgiye www.engravist.art web sitesinden ulaşılabilir.

Facebook – İnstagram: @engravist

Proje videosu: https://www.youtube.com/watch?v=2HirPgDutWQ

Gıf Afiş: https://www.youtube.com/watch?v=HzepA16F10g

 

Engravist Hakkında

"Uluslararası Baskıresim Etkinlikleri"nin proje ismi olan Engravist, 2016 yılında Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde kurulmuştur. İngilizce oyma, kazıma gibi anlamlara gelen "engraving" sözcüğü ve İstanbul’un ilk üç harfi bir araya getirilerek oluşturulan "Uluslararası İstanbul Engravist Baskıresim Etkinlikleri" kapsam ve eylem olarak Türkiye’de ilk olma özelliğine sahiptir.

Engravist ismi ile 2016 yılından beri her biri uluslararası nitelikte 1 sempozyum, 9 farklı çalıştay ve 6 farklı sergi düzenlenmiştir. Projelerde 70'e yakın uluslararası sanatçı, 100'ü aşkın katılımcı (öğrenci, sanatçı, akademisyen), çok sayıda asistan yer almıştır. 200'ü aşkın eser üretilmiş, bir bildiri kitabı yayınlanmış, 2 katalog basılmıştır. Ayrıca sosyal sorumluluk kapsamında Bodrum’da düzenlenen 5. Erkan Dülgeroğlu Sanat Çalıştayı’nda “Engravist Terapi” isimli sergide Engravist koleksiyonundan 38 eserlik bir seçki engelliler yararına bağışlanmıştır.

Engravist etkinliklerinde kültürel mirasın yaşatılmasına dikkat çekilmektedir. Engravist, hem kültürel miras kavramının sanatsal bir biçimde ifade edilmesini sağlamaktadır hem de projelerden edinmiş olduğu arşivle yeni bir kültürel mirasın oluşturulmasına olanak yaratmaktadır. Engravist baskıresim etkinlikleri; ülkemizin uluslararası arenada tanıtılması, gravür sanatının ülkemizde gelişmesi ve yayılması açısından da önem taşımaktadır.

DİĞER HABERLER