ETKİNLİKLER VE DUYURULAR
YTÜ Merkez Laboratuvarında Yangın Tatbikatı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin hocamızın da katıldığı “Yangın Tahliye ve Kurtarma Tatbikatı”  ile  “Yangın Söndürme Eğitimi ve Yangın Söndürme Tatbikatı”  4 Ekim 2018 Perşembe günü saat 14.00’da Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve YTÜ Merkez Laboratuvarı’nda yapıldı.

Programdan önce YTÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü, Sivil Savunma Uzmanlığı personeli ve Tatbikat yapılacak binanın yöneticileri yangın çıkış merdivenleri ve yangın çıkış kapılarını kontrol ederek bunların yeterliliği ve alınabilecek tedbirleri konuştular.

Daha sonra Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve YTÜ Merkez Laboratuvarı’nda yangın çıktığı anonsu yapılarak binada bulunan herkesin binayı tahliye ederek Yangın Toplanma Alanına gitmesi anons edildi.

Binada bulunan altmış sekiz kişinin iki dakika on saniye içinde binayı boşalttıkları görüldü.

Haber verilen İstanbul İtfaiyesi ekibi kısa bir sürede yangın mahallinde geldi ve Yangın Kurtarma Tatbikatı safhasına geçildi. Yangın çıkan binaya giren İtfaiye ekibi  iki yaralının olduğunu bunlardan birinin baygın olduğunu tespit etti. Bir yaralı oksijen cihazı takılarak ve koluna girerek bina dışına çıkarılırken, tatbikat gereği baygın olarak yatan diğer yaralıya da oksijen maskesi takılarak sedye ile bina dışına çıkarıldı ve göğsüne kalp masajı yapıldı.

Daha sonra Yangın Söndürme Tatbikatı yapılacağı belirtilerek tatbikata katılanların rüzgarı arkalarına alacak şekilde yangın söndürme tatbikatının yapılacağı alanda toplanmaları istendi. Yangın Söndürme Alanında toplanan Üniversite personeline İstanbul İtfaiyesinden eğitmen Alpaslan Çelik, Yangın Söndürme Cihazları hakkında bilgi verdi, hangi Yangın Söndürme Tüpünün hangi tip yangınlarda kullanılacağını anlattı. Yangın olayında kullanılan boş yangın söndürme tüplerinin, dolu tüplerle karıştırılmaması için kullanılan boş yangın tüplerinin yere yatırılması gerektiğini, dolu tüplerin ise dikey vaziyette durması gerektiğini söyledi. Yangın Söndürme Tüplerinin pimi ne zaman ve  nasıl çekilir, Yangın Söndürme Tüpü, Yangın Alanına götürülürken nasıl tutulur konuları da anlatıldıktan sonra  Yangın Söndürme tatbikatına geçildi. Bu safhada Üniversitemiz Rektörü, Üniversitemiz Yöneticileri ve tatbikata katılan diğer Üniversitemiz personeli, eğitmen Alpaslan Çelik gözetiminde  çeşitli tipteki yangın söndürme tüplerini kullanarak yangın söndürme deneyimi kazandılar.

       

     

Duyuru 8
EKİ
DİĞER ETKİNLİKLER VE DUYURULAR