ETKİNLİKLER VE DUYURULAR
Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde uluslararası gravür çalıştaylarında yeni İstanbul gravürleri üretiliyor…

Uluslararası Engravist Çalıştayları, gravürlerle İstanbul'u yansıtıyor…

İstanbul, Engravist Çalıştayları'nda göstergelere dönüşüyor…

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkarmak ve somut göstergelere dönüştürmek amacıyla ikinci kez  Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, gravür atölyesinde gerçekleştirilen “Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri” bu yıl da 8 çalıştay ile kapılarını açıyor.

Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde yer alan gravür atölyesi, Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu yürütücülüğünde ve Kültür Bakanlığı Gençdes desteği ile İstanbul temalı gravürlerin üretileceği 8 gravür çalıştayına ev sahipliği yapıyor.

Her biri akademisyen sanatçıların başkanlığında gerçekleştirilecek çalıştaylarda, birbirinden farklı teknikler (ağırlıklı olarak) 14-29 yaş aralığında olan katılımcılara öğretilerek bu teknikler doğrultusunda gravürler üretiliyor. Böylece genç sanatçı ve sanatçı adaylarını destekleyen, genç sanatçılarla yurtiçi ve yurtdışından alanının en iyi akademisyen sanatçılarını ve baskıresim ilgililerini YTÜ Gravür Atölyesi çatısı altında buluşturan çalıştaylar, büyük bir sinerji oluşturacak. Etkinliklerin sonunda her biri farklı teknikten oluşan sekiz çalıştaydan çıkan eserlerle büyük bir sergi yapılacak. 

Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri, bir taraftan güzelliği, kültürel geçmişi ve üzerinde kurulmuş medeniyetlerle birçok sanatçıya ilham kaynağı olan İstanbul’un çok sayıda gravürünün üretilmesine olanak sağlarken diğer yandan ülkemizin uluslararası arenada tanıtılması, gravür sanatının ülkemizde gelişmesi ve yayılması açısından da önem taşımaktadır.

Workshoplarda; photo gravür (21–24 Ağustos), drypoint gravür (21–24 Ağustos), renkli gravür (5 – 9 Eylül), multicolor gravür (11-15 Eylül), aquatint – mezzotint (11-15 Eylül), ekslibris (18-22 Eylül), nontoksik (25-28 Eylül), woodcut (2-5 Ekim) teknikleri çalışılacaktır.

Detaylı bilgiye web sitesi ve "Engravist" sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Etkinlik 8
EYL
DİĞER ETKİNLİKLER VE DUYURULAR